Z przyjemnością informujemy naszych czytelników o ważnym wydarzeniu wydawniczym. We wrześniu br. ukazała się monumentalna, 3 tomowa praca (licząca ponad 2 600 stron), poświęcona historii Orła Białego. Jest to fantastyczny zbiór materiałów, zawierający przykłady wielu źródeł pisanych (w tym rozporządzenia, uchwały, ustawy), niesłychanie ciekawą ikonografię, a nawet przykłady poezji poświęconej naszemu godłu.
Opracowanie nosi tytuł „Orzeł Biały Źródła do historii herbu państwa polskiego (1815–2015)” i zostało przygotowane przez naukowców historyków, będących wysokiej klasy specjalistami z dziedziny sfragistyki i heraldyki, a także innych nauk pomocniczych historii. Praca została przygotowana pod redakcją prof. M. Adamczewskiego z udziałem
prof. S. Górzyńskiego, dr I. Florczak oraz dr hab. A. Jaworskiej. Całe opracowanie składa się z 3 części:
Praca ta jest dedykowana nie tylko dla profesjonalnych historyków zajmujących się polskim godłem państwowym (herbem Polski), archiwistów i muzealników, ale będzie bardzo przydatna i wartościowa również dla wielu kolekcjonerów rożnych przedmiotów, w tym pieczęci, monet, militariów (szczególnie symboli wojskowych), odznaczeń państwowych, kart pocztowych, różnego rodzaju druków ulotnych (bonów, cegiełek), znaczków pocztowych i opłat, a nawet strojów sportowych, na których występuje Orzeł Biały.
Potwierdzeniem wyjątkowej przydatności kolekcjonerskiej jest bogata, zróżnicowana tematycznie zawartość, prezentowana według podobnej struktury w każdym z tomów (za wyjątkiem niektórych typów źródeł, które nie występowały w danym okresie). Struktura przywołanego opracowania wygląda następująco:
- Ustawy i rozporządzenia z mocą ustawy. Regulacje nadrzędne.
- Ustawy, dekrety, rozporządzenia i okólniki. Regulacje w jednostkowych sprawach oraz uzupełnienia i wyjaśnienia do regulacji nadrzędnych.
- Prace parlamentarne i uzgodnienia rządowe. Protokoły z obrad ciał uchwało- i prawodawczych, projekty regulacji, inicjatywy legislacyjne oraz opinie urzędników i naukowców o godłach i innych znakach Rzeczypospolitej.
- Pieczęcie władz i urzędów.
- Ikonograficzne dopełnienie dokumentów.
- Marki pocztowe (znaczki), znaczki opłaty stemplowej, znaczki opłaty statystycznej.
- Symbole urzędów i funkcji.
- Symbole wojskowe. Odznaki pamiątkowe oddziałów, formacji, szkół i kursów.
- Sztandary.
- Banknoty i monety.
- Państwowe odznaczenia nagrodowe (pamiątkowe).
- Konkurs na godło Rzeczypospolitej.
- Alternatywna wersja Orła Białego. Projekty godeł i innych znaków Rzeczypospolitej.
- Artykuły w prasie, polemiki i uwagi o nieurzędowym charakterze.
- Pieśni, wiersze i utwory literackie.
- Edukacyjno-wychowawcze programy szkolne i harcerskie. Programy i konspekty lekcji, podręczniki, opowiadania propagandowe i pomoce dydaktyczne, scenariusze uroczystości państwowych, wskazówki dla harcerzy.
- Medale i plakietki wykonane w celu uczczenia wydarzenia lub osoby.
- Odznaki i znaczki pamiątkowe oraz biżuteria patriotyczna.
- Karty pocztowe.
- Druki ulotne, afisze, plakaty, nalepki okienne (dokumenty życia społecznego).
- Zdobienia budynków i mała architektura.
- Rysunki. Prześmiewcze komentarze polityczno-społeczne.
- Stroje reprezentantów Polski.
Oto wybrane przykłady zdjęć eksponatów z wizerunkami Orła Białego, zawartych w opisanym opracowaniu.
Il. 16. Medal z 1858 r. ku czci Joachima Lelewela (Zamek Królewski w Warszawie)
(fot. Andrzej Ring, Lech Sandzewicz)
Il. 22. Orzełek wojskowy żołnierza lub oficera na czapkę lub na naramiennik (Armia Polska we Francji) (1918) (MWP Warszawa)
Il. 25. Fragment banknotu o nominale 10 000 marek polskich (marzec 1922) (zbiór Marka Adamczewskiego)
Il. 28. Orzeł Biały na formularzu dokumentu cechowego (druk: Filip Grapow i Ludomir Mazurkiewicz) (1917?) (M Radomsko)
Udostępnienie tej publikacji przez autorów (którzy są również wydawcami) w dwóch wersjach, tj. papierowej (wydawnictwo DiG) i wersji elektronicznej (w formacie PDF), daje ogromne możliwości jej upowszechniania i popularyzacji. Dlatego naszym zdaniem, każdy kolekcjoner lub pasjonat Orła Białego powinien mieć ją pod ręką.
Życzymy przyjemnej lektury !
Janusz Giersz & Mariusz Kopniak