Zbiory Muzeum Narodowego w Szczecinie


    Prezentujemy kolejny ciekawy przykład zdalnego udostępnienia informacji o zbiorach muzealnych zawierających tłoki pieczętne. Tym razem zapraszamy do Muzeum Narodowego w Szczecinie, które w kategorii tematycznej „Numizmatyka” na swojej stronie internetowej wyeksponowało fragment kolekcji sfragistycznej, czyli 16 tłoków pieczętnych i 4 odciski w laku. Są one podzielone na dwie grupy. Pierwsza z nich –  dotycząca miast pomorskich – zawiera 6 tłoków pieczętnych i 4 odciski lakowe. Wśród nich znajdują się m.in. tłok pieczętny miasta Szczecina z 1242 r. [ryc. 1], pieczęć sekretna tego miasta z pierwszej połowy XV w. wykonana ze srebra [ryc. 2], a także pieczęć Szczecina z datą 1660 r. [ryc. 3]. Wśród prezentowanych tłoków pieczętnych z innych miast znajdują się: Białogard (z 1787 r.)  – tłok przedstawiający w polu pieczęci na murawie kroczącego gryfa, Grabowo (z II poł. XIX w.) – z wizerunkiem wspiętego gryfa, a także Gryfice (z końca XVIII w.) – z gryfem na tarczy (trzymającym w łapach lilię), flankowanej przez dwóch dzikich mężów [ryc. 4].

Ryc. 1. Tłok pieczętny miasta Szczecina z 1242 r.
(fot. MNS, nr inw. MNS/Sf/2)

Ryc. 2. Tłok pieczętny (sekretny) miasta Szczecina z I poł. XV w.
(fot. MNS, nr inw. MNS/Sf/5)

Ryc. 3. Tłok pieczętny miasta Szczecina z datą1660 r.
(fot. MNS, nr inw. MNS/Sf/6)

Ryc. 4. Tłok pieczętny miasta
Gryfic z końca XVIII w.
(fot. MNS, nr inw. MNS/Sf/85)

    W drugiej grupie znajduje się 10 tłoków pieczętnych cechów pomorskich. Wśród nich na uwagę zasługuje tłok pieczętny cechu pończoszników ze Szczecina z datą 1762 r. oraz ciekawym wizerunkiem orła heraldycznego w polu pieczęci, trzymającego w szponach pończochę oraz przyrząd przędzalniczy [ryc. 5]. W grupie tej są także tłoki: cechu młynarzy ze Stargardu (z XVIII w.) z wizerunkiem koła palecznego flankowanego przez dwa wspięte gryfy [ryc. 6], cechu zbiorczego: ślusarzy, ostrożników, rusznikarzy, zegarmistrzów i lewarników z Gryfic (z II poł. XVIII w.) z wizerunkami produktów wytwarzanych przez poszczególne cechy [ryc. 7], a także cechu szewców z Białogardu (z końca XVIII w.) z wizerunkiem buta z długą cholewą i ostrogą, zwieńczonego siedzącym dwugłowym orłem pruskim z monogramem FW na piersi [ryc.8].

Ryc. 5. Tłok pieczętny cechu pończoszników ze Szczecina
z datą 1762 r.
(fot. MNS, nr inw. MNS/Sf/300)

Ryc. 6. Tłok pieczętny cechu młynarzy ze Stargardu z XVIII w.
(fot. MNS, nr inw. MNS/Sf/535)

Ryc. 7. Tłok pieczętny cechu zbiorczego ślusarzy, ostrożników, rusznikarzy, zegarmistrzów
i lewarników z Gryfic z datą 1798 r. (fot. MNS, nr inw. MNS/Sf/437)

Ryc. 8. Tłok pieczętny cechu szewców z Białogardu
z datą 1799 r.
(fot. MNS, nr inw. MNS/Sf/104)

    Jeszcze raz gorąco zapraszamy do odwiedzenia strony Muzeum Narodowego w Szczecinie i szczegółowego zapoznania się z opisanymi tłokami pieczętnymi.

Pieczęcie miast pomorskich
Pieczęcie cechów pomorskich

error: Content is protected !!