„Netherlands Collection” to inicjatywa (platforma) skupiająca w jednym miejscu cyfrowe zbiory dziedzictwa kulturowego Holandii. Powstała przy udziale Krajowego Biura Dziedzictwa Kulturowego (Rijksdienst voot het Cultureel Erfgoed) przy Ministerstwie Edukacji, Kultury i Nauki. Oferuje holenderskim instytucjom odpowiedzialnym za kolekcjonowanie i ochronę dziedzictwa narodowego odpowiednią infrastrukturę w postaci ogólnokrajowego portalu, umożliwiającego udostępnianie ich zbiorów w formie elektronicznej.
Obecnie „Netherlands Collection” grupuje zbiory ze 120 muzeów i innych instytucji kulturalnych, zawierające około 6 milionów obiektów, które można przeszukiwać na jednej stronie internetowej. Do tego rozwiązanie jest zintegrowane z Europeaną, czyli wirtualną biblioteką, pełniącą jednocześnie rolę muzeum i archiwum, mającą za cel udostępnianie dziedzictwa naukowego i kulturowego Europy w internecie.
Najwięcej obiektów (ponad 700 tys.) pochodzi z Rijksmuseum w Amsterdamie, następnie z Banku Obrazów Agencji Dziedzictwa Kulturowego (ponad 600 tys. eksponatów) oraz Muzeum Narodowego Kultur Świata (ponad 250 tys. eksponatów).
W ramach „Netherlands Collection” prezentowany jest także bogaty zbiór tłoków pieczętnych. Po wpisaniu w wyszukiwarce portalu hasła „lakstempel” i naciśnięciu na przycisk „Zoeken” (patrz załączony poniżej zrzut ekranu), baza wyświetla 1 807 rekordów. Jednak nie wszystkie z tych rekordów mają podłączone fotografie.
Dużą zaletą zastosowanej w tym zbiorze formy prezentacji części obiektów jest umieszczenie na karcie opisowej orientacyjnego przedziału dat ich wytworzenia. Dzięki temu możliwe jest porównanie zawartych w zbiorze np. tłoków pieczętnych do egzemplarzy spotykanych (lub nawet wytwarzanych) na ziemiach historycznie związanych z państwem polskim. W zasadzie można przyjąć założenie, że „moda”, tj. rozmiary tłoka, sposób prezentacji obrazu napieczętnego oraz legendy, jaka panowała pod koniec XVIII w. i w całej rozciągłości XIX w. w poszczególnych krajach europejskich, niewiele odbiegała od generalnie przyjętej w tamtym okresie stylistyki i techniki rytowniczej. Dlatego przywołane porównywanie może być w dużym stopniu uzasadnione. Szczególnie dotyczy to pieczęci herbowych (patrz tarcze, korony, klejnoty, labry, trzymacze etc.) oraz inicjałowych, włączając ich uchwyty. Oczywiście z pewnymi wyjątkami metoda porównawcza w zakresie stosowanej stylistyki rytu i wizerunków umieszczonych na matrycy tłoka może dotyczyć także okresów starszych.
Poniżej zaprezentowano zdjęcia kilkunastu wybranych tłoków pieczętnych znajdujących się w tym zbiorze.
Kliknięcie w obraz matrycy powoduje jego powiększenie.
Il. 1. Tłok pieczęci Capellusa – władcy Tulfa Vetula, Niderlandy Hiszpańskie,
wyk. 1500 – 1599,
30 mm, mosiądz
Il. 4. Tłok pieczęci inicjałowej, Republika Zjednoczonych Niderlandów, wyk. 1650-1699,
20 x 21 mm, srebro
Il. 7. Tłok pieczęci inicjałowej, Republika Zjednoczonych Niderlandów, wyk. 1700-1795,
17 x 21 mm, srebro
Może ktoś z naszych czytelników odnajdzie w „Netherlands Collection” tłoki podobne do tych, które znajdują się w jego zbiorze?
Życzymy przyjemnego i owocnego przeglądania!
https://data.collectienederland.nl/search/?q=lakstempel&page=4
Mariusz Kopniak & Janusz Giersz