Na wystawie zatytułowanej „Sześć wieków Rzeszowa”, którą można obejrzeć w Muzeum Historii Miasta Rzeszowa, prezentowana jest ekspozycja przybliżająca historię regionu, a także najważniejsze wydarzenia w dziejach miasta i sylwetki najsłynniejszych mieszkańców.
Il. 1. Fragment rynku z widocznym pomnikiem T. Kościuszki
i ratuszem
(fot. M. Kopniak)
W pierwszej części ekspozycji zaprezentowane zostały informacje i zabytki dotyczące dziejów miasta od jego lokacji na prawie magdeburskim w 1354 roku do pierwszego rozbioru Polski w 1772 r. Warto wspomnieć, że pierwszy ratusz miejski wzniesiono w 1591 roku, a w 1600 rozpoczęto budowę zamku. Miasto ufortyfikowano w 1627, a w latach 1624–1629 wybudowano warowny klasztor i kościół oo. Bernardynów. W 1638 Rzeszów przeszedł na własność rodu Lubomirskich, stając się wzorowym ośrodkiem dóbr magnackich. Wśród zgromadzonych na tej części wystawy zabytków znajdują się np. eksponaty związane z władzami miasta (dokumenty, kasa miejska), życiem religijnym mieszkańców, a także trzy tłoki cechów rzemieślniczych oraz dwa tłoki z herbem Lubomirskich.
Il. 3. Tłok pieczętny cechu poszewników
(fot. M. Kopniak)
Il. 4. Tłok pieczętny cechu poszewników
(fot. M. Kopniak)
Il. 5. Tłok pieczętny z orłem w koronie i herbem Lubomirskich
(fot. M. Kopniak)
W kolejnej części wystawy ukazane zostały dzieje miasta po pierwszym rozbiorze Polski, kiedy to Rzeszów znalazł się w granicach państwa austriackiego. Istotna część eksponatów nawiązuje do władz austriackich w mieście (np. odznaczenia, banknoty, mundur urzędnika). Prezentowany jest także zbiór kilku tłoków pieczętnych z okresu autonomii galicyjskiej, która sprzyjała rozwojowi miasta i jego życia kulturalnego. Do najciekawszych tłoków można zaliczyć tłoki miejskie z II poł XIX w., w tym tłok pieczęci wielkiej magistratu. Prezentowane są także pamiątki z powstań narodowych. Ostatnia część wystawy prezentuje losy miasta w latach pierwszej wojny światowej oraz okresie międzywojenny. Na szczególną uwagę zasługują: tarcza legionów z 1916 r., szabla oficerska wz. 1917 będąca własnością Leopolda Lisa-Kuli, płomień do fanfary 20 pułku ułanów, a także kurtka mundurowa i rogatywka zastępcy dowódcy 20 pułku ułanów mjr. Michała Ordyńca.
Il. 10. Tłok pieczętny Zwierzchności Gminnej Miasta Rzeszowa
(fot. M. Kopniak)
W 2019 roku Muzeum Historii Miasta Rzeszowa wzbogaciło swoją kolekcję sfragistyczną o XIX – wieczny tłok imienny Józefa Guzika – kowala z Przybyszówki, dawniej wsi położonej na zachodnich krańcach miasta, a obecnie części miasta Rzeszowa. W tejże wsi w styczniu 1890 r. zmarł jeden z dowódców oddziałów powstania styczniowego mjr Władysław Szameyt.
Opracowanie: M. Kopniak
Źródła:
- Muzeum Historii Miasta Rzeszowa.
- Dzieje Rzeszowa, praca zbiorowa, tom II, s. 582, wyd. Urząd Miasta Rzeszowa we współpracy z KAW-Rzeszów, 1998.
- Wikipedia.