Wytwórcy pieczęci


Zaprezentowana lista wytwórców opracowana została na podstawie kwerend w literaturze przedmiotu, archiwach, muzeach, prywatnych kolekcjach tłoków pieczętnych, a także bibliotekach posiadających m.in. stare książki telefoniczne z informacjami o zakładach wytwórczych. Lista uszeregowana została w porządku alfabetycznym. Obecnie znikoma część spośród przedstawionych wytwórców posiada noty biograficzne, aczkolwiek pojawiło się kilka opracowań poświęconych konkretnym producentom pieczęci. Między innymi są to prace:

Ufamy, że stopniowo – dzięki współpracy z czytelnikami – uda się uzupełnić noty biograficzne kolejnych wytwórców, co jest jednym z celów działania portalu Sigillarium.pl.

W celu ułatwienia wyszukiwania wciśnij Ctrl + F


  1. Below Fryderyk Wilhelm (Poznań)
  2. Below Stefan Jakub (Poznań)
  3. Below Jadwiga Teresa (Poznań)
  4. Beizer J. i Jabłoński Ch. (Warszawa)
  5. Berman M. (Warszawa)
  6. Bitschan Paweł (Warszawa)
  7. Bojarski W. 
  8. Burchardt P. (Katowice)
  9. Chyliński Józef (Warszawa) 
  10. Cypel Dawid (Warszawa)
  11. Cygielski Czesław (Kraków)
  12. Czaplicki Stefan (Kraków)
  13. Czyżewski Henryk (Warszawa) 
  14. Dawidsohn Steinschneider Mojżesz (Warszawa)
  15. Dmóchowski Feliks 
  16. Drewnicki R. (Warszawa)
  17. Dżał St. (Lublin)
  18. Echler Joachim G. (Poznań)
  19. Emaljarnia (Kraków)
  20. Fischhab Aleksander (Kraków)
  21. Freidenheim L. (Warszawa)
  22. Friedman Izak (Lwów)
  23. Fröhlich Stefan Ludwik (Kraków)
  24. Frydman Szmul (Warszawa)
  25. Gajewski Kazimierz (Warszawa)
  26. Gąsikowski T. (Poznań)
  27. Gelbfisz A. (Warszawa)
  28. Gelbgras H. (Warszawa)
  29. Glaserman Maks (Lwów)
  30. Goldgeier J. (Lwów) 
  31. Gontarczyk Wiktor (Warszawa)
  32. Horowitz Izak (Kraków)
  33. Horowitz Józef (Kraków)
  34. Kaiser Teodor
  35. Kapela Bolesław (Poznań)
  36. Kapella Ludwik i Władysław
  37. Kauzal Jan (Kraków)
  38. Kłobukowski Stanisław (Warszawa)
  39. Knedler Jan (Warszawa) 
  40. Kornacki Ludwik (Warszawa)
  41. Kosmowski K. (Warszawa)
  42. Kowalski F. (Warszawa) 
  43. Kowalski Roch (Warszawa)
  44. Leśkiewicz L. (Warszawa)
  45. Lewkowicz Piotr (Warszawa)
  46. Liebmann Adolf
  47. Lipczyński Stanisław (Warszawa)
  48. Malina Franciszek (Kraków)
  49. Marczyk Józef (Kraków)
  50. Miciński Władysław (Kraków)
  51. Mass Leon (Warszawa)
  52. Massalski Konstanty (Warszawa)
  53. Merc Lewko (Kielce)
  54. Michrowski Józef (Warszawa)
  55. Mikulski T. (Katowice)
  56. Minchejmer Leokadja (Warszawa)
  57. Mondkiewicz Józef (Kraków)
  58. Moszkowicz M. (Warszawa)
  59. Műnchheimer Abraham
  60. Műnchheimer Samuel (Warszawa)
  61. Műnchheimer Zygmunt (Warszawa)
  62. Mennica Państwowa w Warszawie
  63. Neselrode Lewek (Warszawa)
  64. Niemczyk Stanisław (Kraków)
  65. Nowa Polonja wł. Lerer R.
  66. Hersz (Lublin)
  67. Pali Jonas 
  68. Pierwsze Warszawskie Towarzystwo Wyrobów Graficznych (Warszawa)
  69. Preisner (Preusner) Mieczysław (Kraków)
  70. Ranoch Henryk (Toruń)
  71. Rawski Mieczysław (Warszawa)
  72. Reidt Karol (Warszawa)
  73. Reising Stanisław (Warszawa)
  74. Rosental A. (Warszawa)
  75. Rosenthal Ch. (Warszawa) 
  76. Rozenberg B. (Warszawa) 
  77. Rozenberg S. (Warszawa)
  78. Rzuchowski Jan (Warszawa) 
  79. Schilling H.G. 
  80. Schmidt August (Warszawa)
  81. Sieprawski Stefan (Kraków)
  82. Silberspitz Fiszel (Radom)
  83. Siwoń Jan (Warszawa)
  84. Skonieczny A. (Warszawa)
  85. Sorkin Edward (Kraków)
  86. Sosnowski Gustaw (Warszawa)
  87. Stemplodruk (Warszawa)
  88. Szafirstein Izaak (Siedlce)
  89. Szayder Izrael (Warszawa)
  90. Szantz Jan (Płock)
  91. Szmulowicz Magnus (Warszawa) 
  92. Szpiro H. (Warszawa)
  93. Szternberg Moisiej (Żytomierz)
  94. Szulecki Bronisław (Warszawa) 
  95. Szurmak K. (Warszawa)
  96. Szymczyk Romuald (Warszawa)
  97. TEF (Warszawa)
  98. Tomaszewski Ryszard (Warszawa)
  99. Trębacz Józef (Kraków)
  100. Unger E. M. (Lwów) 
  101. Union (Warszawa)
  102. Wajsberg W. (Warszawa)
  103. Walczakiewicz Feliks (Warszawa)
  104. Walczakiewicz Franciszek (Warszawa)
  105. Walenta Jakób (Kraków)
  106. Wanter Józef 
  107. Weber i Leopold (Katowice)
  108. Weinkranz Z. (Warszawa)
  109. Wejngott A. (Warszawa)
  110. Widliński Jan Andrzej (Kraków)
  111. Wiśniewski Wincenty (Warszawa)
  112. Wojtych Felicjan (Kraków) 
  113. Zabielski Tytus (Warszawa)
  114. Złotokaminski Andrzej 
  115. Żabiński Mojżesz 

Współcześni wytwórcy pieczęci

Mennica Polska
Stempler

error: Content is protected !!